Poex

Košík 0

První advent

 

První adventní neděle.

První advent by měl být klidným obdobím, kdy děti otevírají adventní kalendáře, zapalují se svíčky na adventních věncích, připravuje se cukroví a později se zdobí stromeček. Po první adventní neděli přichází čas příchodu MIKULÁŠE, ČERTA A ANDĚLA. Dětská radost a naše přítomnost u této radosti je v tomto období nejdůležitější a proto zapomeňme na hodnotné dary a darujme si navzájem klid, mír a pohodu v čase předvánočním. Obdarujme naše nejbližší svou přítomností, protože to je dar nejcenější, kdy v dnešní uspěchané době nemá nikdo na nic čas. 

Den sv. Mikuláše připadá na 6. prosince a je dnes ze všech adventních svátků nejoblíbenější. Mikulášské průvody obcházely domy už ve středověku, v 18. a 19. století je postupně nahrazovaly skupinky, v nichž byl Mikuláš doprovázen čerty a anděly. I dnes nadělí dětem po písničce nebo básničce sladkosti a dárečky, výjimečně bramboru či kousek uhlí, jako připomínku toho, že nebyly vždy jen hodné.

Součástí adventu i samotných Vánoc je spousta dalších lidových zvyků, jako je například oblíbené věštění. Ale rozkrajování jablíček, pouštění skořápek po vodě či házení pantoflem kdysi doplňovaly i zvyklosti značně bizarní. Pokud se například dívka chtěla dozvědět jméno vyvoleného, oloupala jablko tak, aby získala dlouhou spirálu. Spirálou pak třikrát zatočila nad hlavou a odhodila ji. Slupka poté na zemi vytvořila tvar, z něhož bylo možné vyčíst iniciálu jména ženicha. Vdavekchtivým ženám prý také stačilo schovat si devět patek od vánoček. Zvláštním slovanským zvykem bylo namazat si na Štědrý den obě tváře medem. A tak si dotyčný zajistil, aby ho po celý příští rok měli všichni rádi. Co myslíte, funguje to?

 

KONTAKT

+420 566 502 711 +420 566 523 824

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Třebíčská 384
594 01 Velké Meziříčí
IČ: 25518356 DIČ: CZ25518356
Nahoru